• admin@ilanrehberim.com
 • +905510569881

Gelisim Yayinevi Ticaret Anonim Şirketi

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
30 ZİYARETÇİ
 • YETKİLİ KİŞİ: Gelisim Yayinevi Ticaret Anonim Şirketi
 • ADRES: Fulya Mahallesi, Ortaklar Caddesi Nur Apt. No:11 D:7 Şişli / İstanbul
 • TELEFON: (0212) 291 26 07
 • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Gelisim Yayinevi firmasına ait iletişim bilgileri, yetkili bilgileri ve adres bilgileridir.

1932 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafınca bağımsız bir dernek olarak açılmıştır. 1982 senesinde ise Türk Tarih Kurumu ile birlikte Atatürk, Kültür ve Dil Yüksek Kurumu’na bağlanmıştır. Kurumun en önemli amaçlarından biri Türk dilinin gelişmesi ve zenginleşmesidir. Bu nedenle de dil üzerinde birçok çalışma yapılmaktadır. Peki, yayınevi ne demek?

Gelisim Yayinevi Genellikle Biroldukça birey, Türkçede bulunan kelimelerin yazımında ve söyleyişinde çeşitli hatalar yapmaktadır.  Bununla beraber dilin içerisinde farklı anlamları karşılamaya yarayan terim anlamlı sözcüklerde bu hatalar görülebilmektedir.  Sözcüklerin gerçek anlamlarının bilinmesi de oldukça önemlidir.  Ek olarak kurum tarafından piyasaya sürülen deyimler, lehçeler, atasözleri ve terimler sözlüğü de bulunmaktadır. Yayınevi kelimesinin anlamı ve doğru yazımıyla ilgili merak edilenleri sizler için derledik…

Türkçede ki pek çok kelimede olduğu benzer biçimde bu kelimenin yazımında çeşitli hatalar yapılmaktadır. Türk Dil Kurumu’na bakılırsa bu kelimenin doğru yazımı ”yayınevi” şeklindedir. Birleşik bir kelime olduğu için yayın evi şeklinde yazılamaz. Bu yanlış bir kullanım olur.

Ulusal Yayınevi Nedir?

Ayrıca Ulusal yayınevi; Türkiye’de etkinlik gösteren ve T.C. Kültür ve turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden yayıncılık sertifikasına haiz yayınevleri ulusal yayınevi olarak tanımlanır. Söz konusu yayınevleri kitap baskı ve kitap bastırmak mevzusunda yetkiye haizdir. Eserlere ISBN ve bandrol alma hakkında haiz yayınevleri ulusal yayınevi olarak tanımlanır.

Uluslararası Yayınevi Nedir?

Uluslararası yayınevi ise; farklı dillerde ve yurt dışı bağlantılı şekilde gösterim üreten yayınevleri uluslararası yayınevi olarak tanımlanır.

ÜAK Doçentlik başvuru şartları altında uluslararası yayınevi şu şekilde tanımlanmaktadır;

Gelisim Yayinevi en az 5 yıl uluslararası kapsamda tertipli halde etkinlik göstermiş olmak
dünya genelinde bilinirliği bulunan üniversitelerin kataloglarında yer almak
Söz konusu kataloglarda aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayınlamış olmak
Ulusal ve Uluslararası Yayınevi Farkı ve ISBN
Sadece ISBN esas olarak bir eserin uluslararası sertifikasyona haiz olduğunu göstermektedir.

ISBN; Uluslararası Standart Kitap Numarası; eserin uluslarası bir yöntemle ölçüm edilmesini ve belirli bir yayıncının yayımladığı eserin kimliği olarak verilmektedir.

Elbet bu tanımlama eseri doçentlik gibi akademik alanda uluslarası yayın statüsüne dahil etmez ancak ISBN’nin başlı başına her eserde bulunması ihtiyaç duyulan özel bir statü olduğu da unutulmamalıdır.

Türkiye’deki Yayınevleri
Söz konusu katalogda 121 farklı yayıncı ve bunlara ait; ISBN numaraları, yayıncı adresleri ve bağlantı numaralarını bulabilirsiniz.

Gelisim Yayinevi Neşir ve gösterim sözcükleri eş anlamlıdır.

Gösterim Ne Demek, TDK lügat Anlamı Nedir?

Gösterim kelimesinin ilk anlamı, matbaalarda basılan ve satışa çıkarılan yazılı eserdir. Bunun haricinde web ve televizyon üzerinden meydana getirilen yayınlar da mevcuttur.

Gösterim çeşitleri: 1- Canlı gösterim 2- Süreli gösterim

Örnek Cümleler:

1- Bir haberi yayınlamadan önce doğru olup olmadığını kontrol etmelisin.
2- Önümüzdeki ay yeni kitabım yayınlanacak.

Yayınevi açmak istiyoruz, neler yapmalıyız?

Yayınevi açmak öncelikle bir şirket oluşturmak anlamına gelmektedir. Şahıs şirketleri de yayıncılık yapabilirler. Şirket açmak için lüzumlu prosedür tamamlandıktan ve şirket resmen açıldıktan sonra, yayıncılık faaliyeti için ek olarak yayıncılık sertifikası alınması gerekmektedir. Başvurular, http://www.Telifhaklari.Gov.Tr/ adresinde yer edinen Sertifika başvuru İşlemleri’nden yapılmaktadır.

Dernek olarak kitap yayınlamak istiyoruz, ne yapmalıyız?

Gelisim Yayinevi Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün sistemine kayıt yaptırarak yayıncılık sertifikası almanız gerekmektedir. Http://www.Telifhaklari.Gov.Tr/ linkinde yer alan müracaat İşlemleri menüsünde yer edinen Sertifika Başvuruları kısmına giriş yapınız. Sorularınız için Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nü (0312 573 83 00) arayınız.

İlk kere yayıncılık sertifikası alacağım, nereye başvurmalıyım?

Ancak Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün sistemine kayıt yaptırarak yayıncılık sertifikası almanız gerekmektedir. Http://www.Telifhaklari.Gov.Tr/ linkinde yer alan başvuru İşlemleri menüsünde yer alan Sertifika Başvuruları kısmına giriş yapınız. Sorularınız için Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nü (0312 573 83 00) arayınız.

Yayıncılık sertifikamızın süresi doldu, nereden uzatabiliriz?

Bulunduğunuz ilin İl Kültür ve turizm Müdürlüğü ile görüşünüz.

Süreli yayınlar çıkarıyoruz, kitap da yayınlamak istiyoruz, ne yapmalıyız?

Gelisim Yayinevi Süreli yayınlarda sertifika zorunluluğu yoktur sadece sınırsız yayınlarda (kitap yayıncılığı) sertifika zorunluluğu bulunmaktadır. Bu konuda detaylı bilgiyi ISBN Türkiye Ajansı’ndan alabilirsiniz: http://www.Ekygm.Gov.Tr/isbn.Html

Kitap yayınlıyoruz, süreli yayın da çıkarmak istiyoruz, ne yapmalıyız?

Bu konuda detaylı bilgiyi http://www.Ekygm.Gov.Tr/issn.Html adresinden alabilirsiniz.

ISBN nereden, nasıl alınır?

ISBN başvuruları ISBN Türkiye Ajansı’na yapılmaktadır, şu linkten data edinebilirsiniz: http://www.Ekygm.Gov.Tr/isbn.Html

Birden fazla yayından oluşan setler için nasıl ISBN alınır?

Mevzuyu 0312 309 90 01, 0312 309 90 05 ve 0312 309 90 50 numaralı telefonlardan ISBN Türkiye Ajansı’na danışınız.

Bandrol nereden, nasıl alınır? Kitapta bandrol almak için sayfa adedi sınırı var mıdır?

Bandrol mevzuatı ve alımıyla ilgili tüm sorularınız için ilgili kuruluş Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu’dur (YAYFED): https://www.Yayfed.Org/sik-sorulan-sorular

İthal bandrol nereden alınır? Referans yazısı nedir, nereden alınır?

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği’ne ulaşarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Www.Yaybir.Org.Tr

Nelere Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) verilir?

Gelisim Yayinevi Basılı materyal (kitap, katalog, yıllık vb.) Mikroformlar Video, film ve kasetler (eğitim amaçlı) Karma gösterim enstrumanları (kitap+kaset, kitap+CD benzer biçimde) Bilgisayar yazılımları (eğitim amaçlı) Atlas ve haritalar Braille alfabesiyle yazılmış materyal Elektronik yayınlar (http, www, ftp, CD, disket vb.)

Nelere Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) verilmez

Takvim ve günlükler El yazması eserler Broşürler Poster, afiş ve gazeteler gosteri programları (tiyatro, müzikal, resital, konser vb.) Okul müfredat programları Formlar Ajandalar Fiyat listeleri, satış ve reklam katalogları, reçeteler Kitap haline getirilmemiş makale, genelge, yönerge vb. Materyal

Eserimin telif haklarını almak istiyorum, ne yapmalıyım? Eserimi nasıl tescil edebilirim, haklarının bana ait olduğunu resmen nasıl belirtebilirim?

Telif hakkı, bir fikir yada sanat eserini gerçekleştiren bireyin, bu yaratı üzerindeki haklarının tamamıdır. Söz mevzusu haklar, zaten eseri meydana getiren kişide olduğundan almak için yapılması gereken herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Sadece kanıtlama kolaylığı sağlaması bakımından isteğe bağlı kayıt- tescil işlemi yapılması mümkündür.

Gelisim Yayinevi Kanunumuza gore; bir eserin sahibi onu oluşturan kişidir. Bir eserin birden fazla sahibi olabilir. Bir işlemenin veya derlemenin sahibi, aslolan eser sahibinin hakları saklı kalmak kaydıyla onu işleyendir. 5846 Sayılı Kanunda yapıt sahibine ilişkin haklar mali ve manevi haklar şeklindedir.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan eserler, eserin yaratıldığı andan süregelen doğal bir korumadan yararlanır. Eserin herhangi bir kuruma kayıt (tescil) ettirilmesine yahut onaylattırılmasına gerek kalmamıştır. Bir eserin korunması için sahibinin özelliğini taşıması ve yasada sayılan yapıt türleri kapsamında olması gerekir. Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkında Yönetmelik’in 5 inci maddesi gereğince zorunlu kayıt tescile tabi beyaz perde ve müzik eserleri ile bilgisayar oyunları dışındaki yapıt gruplarında, eser sahipleri isteğe bağlı kayıt tescil işlemi yaptırabilirler. Söz konusu işlem hak ihdas etmek amacı taşımaksızın, hak sahiplerinin haklarının ihlâl edilmemesi, hak sahipliklerinin belirlenmesinde ispat kolaylığı sağlanması amacı taşımaktadır.

Gelisim Yayinevi Kısaca İsteğe bağlı kayıt tescil işlemleri Kültür ve gezim Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olup elden veya posta yolu ile başvuru yapılması mümkündür. Bunun için öncelikle Genel Müdürlüğün www.Telifhaklari.Gov.Tr internet sitesi üzerinden otomasyon sistemine girilerek istenilen bilgiler kayıt altına alınır. Başvuranların sayısından bir adet fazla olacak şekilde düzenlenen bu belgenin biri de Bakanlıkta kalır.

Yayınevine dosya göndereceğim, bana ilişik olduğunu noterden onay ettirmeli miyim?

Onaylama işlemi isteğe bağlıdır, uzman bir hukukçuyla görüşmenizi öneririz.

Yayınevi-eser sahibi içinde yapılacak sözleşmelerde yayınevlerinin nelere dikkat etmeleri gerekir?

Her sözleşmenin ayrıntıları yayınevi ve eser sahibinin önceliklerine ve aralarındaki ilişkiye gore değişmektedir. Kendi şartlarınızı göz önüne alarak uzman bir avukata danışmanızı öneririz.

Yayınevi-eser sahibi içinde yapılacak sözleşmelerde yaratı sahiplerinin nelere dikkat etmeleri gerekir?

Eser sahibi dernek ve meslek birliklerine danışmanızı öneririz.

Kitap yayınlayacağız, künye sayfasına neleri yazmamız gerekiyor?

Ayrıntılı bilgiye şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://turkyaybir.Org.Tr/kitap-kunyelerinde-yer-almasi-ihtiyaç duyulan-bilgiler/

Yeni çıkan kitaplarımızı nerelere ve kaç tane yollayacağız?

(varsa) İlinizdeki Derleme Müdürlüğü’nden bilgi alabilirsiniz.

Yayınevi olarak uluslararası kitap fuarlarına nasıl katılabiliriz?

Ancak Ulusal Stant ile kolektif katılım için Kültür ve gezim Bakanlığı ve ekonomi Bakanlığının çeşitli destekleri bulunmaktadır. Detaylı informasyon için Türkiye Yayıncılar Birliği’ni arayabilirsiniz.

Türkiye ve yurtdışındaki kitap fuarlarının tarihleri nelerdir?

Fuar tarihleri her yıl değişmektedir. Web sitemizde her yıl başlangıcında fuar tarihleri açıklanmaktadır, Haberler kısmınden kontrol edebilirsiniz.

Türkiye’de kitap satışıyla ilgili verilere nereden ulaşabilirim?

Türkiye çapında kitap satış verilerinin toplandığı bir veritabanı bulunmamaktadır.

Türkiye’de kitap okuma oranı nedir?

Fakat Okuma oranıyla ilgili son araştırma OKUYAY Platformu tarafınca 2019 yılında meydana getirilen “Türkiye Okuma Kültürü Araştırması 2019” isimli rapordur. Okumak için tıklayınız.

Türkiye’de yasaklı kitapların listesine nereden ulaşabilirim?

Kitap yasakları yerel mahkeme kararlarına dayandığı ve tüm kararların takip edeni mümkün olmadığından, Türkiye çapında tüm yasaklı kitapları kapsayan bir sıralama bulunmamaktadır. Bu konuyla ilgili detaylı data almak için Türkiye Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Raporlarını inceleyebilirsiniz: http://turkyaybir.Org.Tr/yayinlar/yayinlama-ozgurlugu-raporlari/

Kitap toplama kampanyası yapıyor musunuz, okullara kitap gönderimi yapıyor musunuz?

Türkiye Yayıncılar Birliği bireysel başvurulara ve bireysel kuruluş başvurularına destek olamamaktadır. Mevzu ile ilgili olarak, özellikle okullara yönelik projeleri olan sivil cemiyet örgütleri ile görüşmenizi öneririz.

Ulusal ve Uluslararası Yayıncılık nedir?

Bu tanımlar ve şartlarla ilgili detaylı informasyon almak için Üniversitelerarası Kurul Başkanlığına başvurunuz. Http://www.Uak.Gov.Tr/

Ders kitapları için seçici kurul var mıdır? Seçimdeki kriterler nedir?

Ders kitaplarının seçiminden görevli kuruluş Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’dır. Seçim kriterleriyle ilgili bilgiler için Başkanlığa başvurmanız gerekmektedir. Http://ttkb.Meb.Gov.Tr/

Korsan suç duyurusumı nereye ve ne şekilde yapabilirim?

Kullanmak istediğim bazı eserler var ancak yaratı sahiplerine ulaşamıyorum, ne yapmalıyım?

Yapıt sahiplerine ilişkin mali haklardan olan işleme, çoğaltma, yayma, umuma iletim ve diğer hakların kullanımı için eser sahibinden, ölmüşse mirasçılarından izin alınması kanuni zorunluluktur.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

 • Hakan Nisan 20, 2024 11:38 am CEVAPLA

  Dolandırıcılar beni hayattan soğuttunuz

 • Dilber Mayıs 4, 2024 12:11 pm CEVAPLA

  Bu dolandırıcı firma ile ilgili sorunu olan varsa intagramda “Dolandırıcılar İle Mücadele” DİM diye bir ekip var onlara ulaşsın sorunu çözüyorlar