• admin@ilanrehberim.com
 • +905510569881
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
30 ZİYARETÇİ
 • YETKİLİ KİŞİ: Demet Yılmaz
 • ADRES: Cedit Mahallesi, Sıra Kavaklar Sokak, No: 2, Çakır İş Merkezi, İzmit / Kocaeli
 • TELEFON: 0 (541) 893 2320
 • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 09:00 - 18:00
SERVİS SAATLERİ 00:01 - 00:00
SERVİS YERLERİ KOCAELİ

FİRMA HAKKINDA

Yılmaz Hukuk Danışmanlık ve Arabuluculuk Bürosu Kocaeli’nin köklü hukuk geleneğinin bir parçasıdır. 2012 yılında Gazi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Avukat Demet Yılmaz tarafından kurulmuştur. Müvekkillerimize sağlam ve güvenilir hukuki hizmetler sunmaktayız. Taahhüdüyle yola çıkan büromuz, yılların deneyimi ve uzmanlığı ile desteklenmektedir.

Arabuluculuk; tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı yansız bir üçüncü fert yardımı iledir. Mahkemeye gitmeden veya mahkeme yönlendirmesiyle çözmelerinde kullanabilecekleri bir yöntemdir. Elastiki ve etkili oluşu arabuluculuğun iş yaşamı, aile, okul ve hatta milletler arası uyuşmazlıklarda için uygundur. Uyuşmazlığın taraflarını doğru noktada buluşturan bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olmasını elde etmiştır. Aralarındaki uyuşmazlığı, kendi istekleriyle veya bir mahkemenin önerisi ile yaparlar. Arabulucunun eşliğinde çözmeye kabul eden taraflar, uyuşmazlık konusunu arabulucuya iletirler. Tamamen yansız, ön yargı ve yargıdan uzak bir arabulucu eşliğinde çözümlenir.  Problemlerini tartışma ve kendileri için en iyi çözümü, bulma fırsatı elde ederler.

Üçüncü bir arabuluculuk türü ise dönüştürücü arabuluculuktur (transformative mediation). Dönüştürücü arabuluculuk, akran arabuluculuğunda çoğunlukla kullanılmaktadır.

Yılmaz Hukuk Danışmanlık ve Arabuluculuk Bürosu

Arabulucu taraflar arasındaki diyaloğu geliştirmek ve açmak için birçok teknik kullanır. Arabulucu çoğunlukla tarafların birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlayacak ama yönlendirici olmayan sorular yöneltir. Arabuluculuğun başarısı tarafların anlaşmaya yönelik niyetleri kadar arabulucunun yeteneğine ve aldığı tahsile bağlıdır. Arabuluculuk müzakereleri aksi kararlaştırılmadıkça gizlidir. Taraflar arabuluculuğa gitmeye zorlanamaz. Taraflar arabuluculuk sürecine bizzat katılabilecekleri şeklinde avukatları vasıtasıyla da kendilerini temsil ettirebilirler. Avukatların arabuluculuk sürecinde taraf vekili olarak üstlenebilecekleri roller taraf müzakereciliği ve danışmanlığıdır.

Taraflar, eğitimli bir arabulucu eşliğinde kendilerini rahatça ifade etme imkânı bulurlar. Böylece, bildirişim eksikliğinden meydana gelen yanlış anlaşılmaların da ortadan kaldırıldığı bir süreç yaşanır. Arabuluculuk gücünü; gelecek odaklı olmasından ve sürecinin nihayetinde tarafların çoğunlukla ilişkilerini devam ettirmesinden, mutluluk ve barış sağlamasından alır.

Yılmaz Hukuk Danışmanlık ve Arabuluculuk Bürosu

Mahkemelerin verdiği karar çoğunlukla haklı görülen tarafı bile tam manasıyla doygunluk etmez. Uzun ve stresli yargılama süreci, tarafların gelecekte yeniden ilişki kurmalarını da büyük mümkünlıkla imkânsız hale getirmiştir. Arabuluculuğun en önemli avantajı; taraflara, geçmişteki sorunlardan sıyrılarak geleceği, bir daha aynı problemlerın yaşanmasını önleyecek şekilde planlama imkânı vermesidir. Bununla beraber arabuluculuk süreci maddi hukuktan bağımsız değildir.

Arabuluculuk, çok eski çağlardan beri kullanılan bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Uzak Doğu ve Afrika’da arabuluculuğun tarihçesinin eski çağlara kadar gittiği bilinmektedir. Hatta bir çok kültürde arabuluculuk, alternatif değil, temel uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak kullanılmıştır. Osmanlı’da ulemanın bazı faaliyetleri, çağdaş anlamda arabuluculuğu çağrıştırmakta ve Anadolu kültürü içinde bu yöntemin aslen hiç yabancı olmadığını göstermektedir.  Yeni olan, arabuluculuğun ayrı bir kurum, usul ve meslek olarak düzenlenmesidir. çağıl anlamda arabuluculuk, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1960’lı yılların sonucunda sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Özellikle ticari, etnik ve dinî grupların kendi aralarında uyuşmazlık çözümünde kullanılan bu yöntem, çağdaş arabuluculuğa örnek teşkil etmiştir. Bu alanda 1976 yılında meydana getirilen Roscoe Pound konuşmaı, milat olarak kabul edilmektedir. Bu konuşma ondan sonra mahkemelerin, sadece yargılama meydana getiren bir yer değil, bununla birlikte uyuşmazlıklar için en uygun çözüm yolunu yönetecek bir uyuşmazlık çözüm merkezi hâline getirilmesine karar verilmiştir.

Yılmaz Hukuk Danışmanlık ve Arabuluculuk Bürosu

Tarihçiler ise arabuluculuğun ilk kez Fenike’de resmi olarak ise Babylon’da kullandığını kabul etmektedirler. Arabuluculuk daha sonra Antik Roma’da, Roma hukukundan başlayarak, özellikle I. Justinianus ile birlikte tanınmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

 • chinese cars Şubat 25, 2024 10:48 am CEVAPLA

  Thanks I have recently been looking for info about this subject for a while and yours is the greatest I have discovered so far However what in regards to the bottom line Are you certain in regards to the supply

 • Infodin Nisan 15, 2024 8:59 pm CEVAPLA

  Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis.
  It will always be interesting to read through